فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

بعد از زبان باز کردن کودک نواقص آشکار می شود . روش های درمانی و آموزشی نظیر روش های چند حسی که کودک از حواس مختلف یادگیری استفاده می کند تا یادگیری بیشتر و با کیفیت بهتری انجام گیرد ، روش آموزش شناختی برای درمان اختلال یادگیری کودکان که توجه به تغییر افکار پنهانی و رفتار آشکار است و روش های دیگر که زیر نظر بهترین دکتر روانشناس کودک تهران در کلینیک روانشناسی کودک انجام می شود . جواب این سوال و سوالات دیگر را در این مجموعه بگیرید . در تربیت فرزندان مانند هر کار دیگر با مشکلاتی روبرو خواهیم شد . بعد از تولد کودک هر پدر و مادری در تربیت فرزند خود و آینده او نقش بزرگی ایفا می کنند و نا گفته نماند که بنیان خانواده نیازمند تغییرات اساسی می باشد در آموزش گروهی فرزند پروری والدین با یادگیری راهکار های تربیتی کودک با کمک روانشناسان کودک می توانند به بهترین شکل در مسیر رشد فرزند خود گام بردارند و آگاهی و دانش کافی در این زمینه را به دست بیاورند . در صورتی که به دلیل عدم مراقبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که فرزند تحت حضانت او است، صحت جسمی یا تربیت اخلاقی فرزند در معرض خطر باشد، دادگاه می تواند با تقاضای بستگان، قیم (سرپرست) و یا رئیس حوزه قضایی ترتیب شرایط بهتری را برای حضانت کودک اتخاذ نماید.

به طور معمول وقتی حضانت با حکم دادگاه به یکی از والدین واگذار میشود، بر حق ملاقات طرف مقابل نیز تصریح میشود و به همین منظور دادگاه دورههای مشخصی را برای ملاقات تعیین میکند.اگر پدر یا مادری که حضانت طفل را بر عهده دارد، مانع از ملاقات دیگری با فرزند شود، میتوان از طریق دادگاه این حق را مطالبه کرد ولی متأسفانه یکی از مشکلات کنونی بسیاری از خانوادههایی که دچار جدایی میشوند، این است که به طور معمول ملاحظات انسانی را کنار میگذارند؛ در واقع کسی که حضانت را در اختیار دارد، اگر بخواهد، این توانایی را دارد که مانع از ملاقات دیگری با فرزند شود.باید تاکید کرد که به نحو قانونی، ممانعت از ملاقات یکی از والدین با فرزند امکانپذیر نیست ولی بسیاری از افراد اقدام به این کار میکنند به این نحو که با شروع به آزار و اذیت، پدر یا مادری که عهدهدار حضانت نیست، کم کم ترجیح میدهد برای آسیب ندیدن فرزند، از ملاقات با او خودداری کند.

نق زدن همیشه والدین را آزار می دهد و تحمل لحن نق نق کودک دشوار است . در موارد شدید و برخی موارد درمان نشده ، لکنت زبان الگوی ریشه داری پیدا می کند که در مراحل بعدی عمر اصلاح آن دشوار تر است و با ناراحتی اجتماعی و روانی قابل ملاحظه همراه است . در خانواده درمانی تمام اعضا یا برخی از آن ها ممکن است به صورت یک گروه خانوادگی تحت درمان قرار گیرند . تربیت از همان حرفهایی است که اکثر ما به صورت روزمره در کلام خود از آن بهره می بریم. عشق و علاقه به فرزند همان اندازه که پاسخگوی عواطف و احساسات آدمی است همان اندازه مایه آزمونهای بزرگی برای اوست. این ماده عنوان کرده است، هرگاه پدر یا جد پدری طفل، غبطه و مصلحت فرزند صغیر را رعایت نکند و مرتکب اقداماتی شود که موجب ضرر فرزند شود، به تقاضای یکی از نزدیکان وی یا به درخواست رئیس حوزه قضایی پس از اثبات، دادگاه پدر را از سمت ولایت عزل و از تصرف در اموال فرزند منع و برای اداره امور مالی وی فرد صالحی را به عنوان قیم تعیین میکند.

دکتر فرهنگ هلاکوئی اداره کننده برنامهای با نام «رازها و نیازها» است که از ماه مارچ سال۲۰۰۰ در رادیو و تلویزیونهای فارسی زبان بمدت دو ساعت پخش میشود. از ماه اکتبر سال ۲۰۰۴، همزمان با برنامههای رادیوئی و جلسات سخنرانی، سلسله برنامههای آموزشی را تدارک دیده است که به تدریج از شبکههای تلویزیون ایرانی پخش میشود. باید بدانید کار تعلیم و تربیت بچهها از جراحی قلب مشکل تر است، چون که ما حاضر نیستم با هیچ تهدیدی، عمل جراحی را انجام دهیم، چون تخصص این کار را نداریم، ولی در مورد تعلیم تربیت بچهها حاضر نیستیم حتی الفبای این تعلیم را فرا بگیریم و وقت و زمان خود را با انواع دلمشغولیهای بیهوده از دست میدهیم و تصوری غیر واقعی داریم که فرزندان ما بهترین و سالم ترینند، بدون اینکه قدمی در این زمینه برداریم. برای پیشگیری از عادت شدن و قبل از تثبیت شدن درمان آن در بهترین مرکز مشاوره کودکان مناسب خواهد بود . اما متأسفانه، بسیاری از والدین هر روز ساعت­های زیادی را صرف تعقیب کودکان خود در خانه میکنند تا آنها را به رفتار به اصطلاح مطلوب وادار بکنند! تا این بخش به معرفی مشکلات رفتاری کودکان و اختلالات کودکان پرداختیم اما در این قسمت به معرفی انواع شیوه های درمانی موثر روانشناسی و مشاوره کودک می پردازیم به عبارتی می خواهیم بدانیم که روانشناس کودک و مشاور کودک چگونه می توانند در درمان کودکان با چه شیوه هایی موثر واقع شوند .

دیدگاهتان را بنویسید