فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

باید سوال او را بررسی کرده و به اندازهای که نوجوانمان سوال دارد به او اطلاعات بدهیم. به بچهها اطلاعات متناسب بدهیم نه هرآنچه وجود دارد را! برخی از والدین یا اطلاعات زیادتری که متناسب با سن کودک نیست در اختیار او می گذارند یا صداقت در بیان این مطالب را ندارند. اگر مسائل جنسی متناسب با سن کودک و بنا به ارزش های دینی و اجتماعی ـ خانوادگی به بچه ها آموزش داده شود موجب شکل گیری اطلاعات درست و صحیح در آنها می شود تا آنها هم بتوانند در برابر انحرافات از خود محافظت کنند همین فضای بی در و پیگر اینترنت و فضای مجازی اگر از سوی خانواده به خوبی مدیریت شود و به بچه ها آموزش های لازم و مدیریت صحیح داده شود، بچه ها به سراغ فضاهای ناامن نخواهند رفت هر چند که باز هم این فضای اینترنت می بایست برای کودک و نوجوان پاک باشد و والدین نباید تصور کنند که حال خیلی چیزها را یاد داده اند و بگذارند بچه صبح تا شب در فضای مجازی باشد این یک اشتباه است!

حضرت پیامبر(ص) به بعضی از کودکان نگاه کردند، رفتار آنها حکایت از عدم آشنایی به آداب و احکام دینی بود و برای توجه دادن اولیاء کودکان فرمودند: وای بر فرزندان آخر الزمان از دست پدرانشان، یکی از اصحاب گفت: ای رسول خدا از دست پدران مشرکشان؟ یعنی ابتدا آنچه از نگاه دین و احکام دینی نامطلوب است نقد شود (البته نقد عاقلانه و بدون توهین) و بعد آنچه مطلوب است ثابت شود. بهتر است از حدود ۶ ماهگی به بعد محل خواب کودک از والدینش جدا شود ولی باید اتاق خواب کودک به گونه ای باشد که والدین بتوانند به راحتی صدای گریه کودک را بشنوند تا به نیاز های کودک رسیدگی کند. بعد از 3 سالگی در حقیقت با کودک یا بچهی انسان به نوعی سروکار دارید.موجودی که در دنیای دیگری، متفاوت از 3 سال اول خودش زندگی میکند. هرگاه مردى با زنش همبستر شود، در حالى که کودکى در اتاق است و آن را میبیند و سخن گفتن و نفس زدن آنها را میشنود، آن کودک هرگز به رستگارى نخواهد رسید. برای تربیت فرزندان تان، به آنان توهین نکنید، توهین، فریاد، داد زدن بدترین اشتباهات والدین است و معمولاً نتایج بدی به دنبال دارد.

وقتی حرف های شما به شخصیت پسرتان توهین می کند، روی احساس خود ارزشی او تاثیری منفی دارد و در نهایت عباراتی را که می گوید پسرها دردسر ساز هستند باور می کنند. وقتی در موقعیتی هستی که احساس ناراحتی می کنی یا درون خودت حس عجیبی داری و یک نفر به تو می گوید که رفتاری به صورت راز نگه داری. رفتاری که یک بار تأیید شده باشد، بعداً مورد تنبیه قرار نمی گیرد و بالعکس. گاه پیش می آید که مشکلی برای یک خانواده در این زمینه صورت می گیرد و تازه آن زمان پدر و مرد آه از نهادشان بر می آید که ای کاش مراقب فرزندم بیشتر بودم یا اگر تغییر رفتاری در او می دیدم، چرا واکنشی نشان دادم و آن را طبیعی انگاشتم اما واقعیت این است که کوچکترین تغییر رفتار بچه ها در دوره کودکی و نوجوانی باید مورد موشکافی و زیر ذره بین پدر و مادر قرار بگیرد تا صدمه روحی و جسمی برای بچه و خانواده اش به بار نیاورد.

والدین باید مراقب شوخی هایی که با یکدیگر می کنند در حضور فرزندشان باشند و در زمان حضور فرزندشان در پوشش خودت دقت کافی داشته باشند، در این اصل باید تعادل رعایت شود. معمولا پدرانى كه از دوران طفوليت به مراقبت از فرزندان عادت مى كنند بعدها كه آن ها بزرگتر مى شوند نيز اين كار را انجام مى دهند.مهم اين است كه اين تعهد با گذشت زمان و على رغم تغييراتى كه در برنامه ها و اولويت ها كارى رخ مى دهد حفظ شود. از یک طرف سوال این است که نگهداری، تربیت و حضانت فرزندان پس از فوت پدر با کیست و یا اینکه بهتر است برعهده چه کسی باشد و از طرف دیگر موضوع اینجاست که ارث ناشی از ماترک متوفی چگونه به فرزندان میرسد و چه کسی باید درباره نحوه هزینه کردن و یا نگهداری از این اموال تصمیم بگیرد. به طور طبیعی رشد جنسی و شناختی کودک منجر به پرسش ها و کنجکاوی هایی درباره مسائل جنسی خواهد شد. برخی از والدین تصورشان این است که نباید مسائل جنسی را به کودک و نوجوان آموزش داد چرا که در این صورت کنترل آنها از دست می رود اما خطاب به این خانواده های عزیز باید بگوییم که اگر شما نگویید قطعا دیگران خواهند گفت!

دیدگاهتان را بنویسید