مشاوره والدین و تربیت فرزند |سبک فرزند پروی مقتدرانه |اهمیت مشاوره فرزندپروری |آرامش روان

امام علی (علیهالسّلام)، نهج البلاغة، ص۲۸۶، بخشی از نامه ۴۷، ترجمه دشتی. در روایات بسیاری بر رعایت این نکته تاکید شده، مانند اینکه امام صادق (علیهالسّلام) میفرماید: کودک در هفت سال اوّل عمر به بازی سرگرم است، هفت سال دوّم به تعلیم و آموزش، و هفت سال به شناخت احکام حلال و حرام. عزت نفس پایین می تواند تا آخر عمر همراه کودک باشد. کارگاه مادر و کودک کف بازی و آب بازی در فضای باز همراه با موسیقی و تفریح و بازی انجام میشود. نحوه از پوشک گرفتن، نحوه آموزش حرف زدن، نحوه از شیر گرفتن و میزان توجه به کودک از جمله مباحث بسیار مهم در شکل گیری شخصیت کودک هستند که نیاز به این کارگاه را برای تمامی والدین ضروری میکند. در این بخش به شما والدین عزیز آموزش می دهیم بهترین سن برای تربیت کودک چه زمانی است. برخی والدین زمان تربیت را از 7 سال به بالا می دانند و برخی از همان دوران نوزادی 3 و 4 ماه به بعد! به همین جهت دورهها به صورت گروهی با حضور مادر و برخی از کلاسها حضور پدر و مادر با توجه به سن کودک طبقه بندی میشود.

آنان را با دوران کودکی و نوجوانی خود و سایر افراد مقایسه نکنیم. از میان عادت های عصبی ناخن جویدن معمول ترین می باشد و در صورت عدم درمان ، احتمال ادامه آن از کودکی به دوران نوجوانی و بزرگسالی وجود دارد . دریت کردن یک جدول برای چسباندن استیکرهای خوب و بد برای بچه های کوچکتر به خوبی موثر است، در حالی که بچه های بزرگتر از سیستم های مادی و پولی مثل استفاده از سکه و قلک، تراشه های پوکر و یا تیله شیشه ای بهتر استقبال می کنند. واگذاری تربیت فرزندان به مادر و خالی کردن میدان تربیت از پدران، فرزندان را معمولاً با مشکلات و اختلالات رفتاری غیرقابل جبران مواجه میسازد. برای آشنایی بیشتر با نشانه های سلامت نوزاد و حفظ آن کلیک کنید. برای اطلاع بیشتر در زمینه سبک های فرزندپروری کلیک کنید. برای آشنایی بیشتر با روند استعدادیابی کودکان و تربیت جنسی کودک کلیک کنید. در ادامه مطلب با توجه به نیازها و تغییرات کودک در ابعاد مختلف به ارائه مهمترین نکات تربیتی پرداختهایم. مادران میتوانند در یک فضای کنترل شده و زیرنظر کارشناس، تجربه خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. اجرای این مراحل با موسیقی است که هیجان بچهها را دو چندان میکند.

البته لازم به ذکر است که ابزارها و معیارهایی که یک مادر برای رسیدن به بلوغ عاطفی و پرورش یک کودک سالم به آن نیاز دارد، در این کتاب در اختیار مخاطبان قرار میگیرد. به طور کلی مباحثی که در این دوره مطرح میشوند عبارتند از؛ نحوه شکل گیری جنین، مراقبت های لازم در دوره بارداری، آزمایشات و احتیاط های لازم، تاثیر بیماری های مادر و پدر بر نوزاد، شرایط محیطی مناسب برای مادر و جنین، اقدامات لازم در خصوص بارداری های خاص و… مباحث کلی در این دوره ها عبارتند از؛ روانشناسی نوزاد، تغذیه نوزاد، مراقبت ها و احتیاط های لازم، نحوه برخورد و صحبت با نوزاد، بیماری های مادر و پدر، اقدامات لازم در زمان های بحرانی و… ممکن است منظور از آتش در ا ین آیه، اعم از آتش دنیا و آخرت باشد که در این صورت ورود در اختلافها، ارتکاب جرایم و گناهان و..را نیز شامل میشود که بایستی خانواده را از آنها باز داشت و این امر مهم فقط از طریق تربیت درست امکان پذیر است.

بنابر تعالیم دین اسلام، تأمین خوراک و پوشاک مادر در مدت شیردهى برعهده شوهر است. با توجه کامل گوش کنید این به معنای توقف کامل هر کاری است که انجام میدهید و همچنین وسایل الکترونیکی را نیز در هنگام برقراری ارتباط با کودک از خود دور کنید. همه قراین حاکی از آن است که پیامبر اعظم(ص) به امر آموزش بهصورت عام و آموزش و تربیت دینی بهصورت ویژه، اهمیت زیادی میداد. آموزش ها و مباحث مربوط به این سنین نیز علاوه بر آشنایی تمرکز بر نحوه ارتقای هوش و آموزش کودک و استعدادیابی، تاکید زیادی بر تربیت جنسی کودک دارد. کلاسهای آموزشی و کمک آموزشی باید با توجه به خصوصیات و توانایی کودک برنامه ریزی شده تا بتواند علاوه بر پیشرفت تحصیلی، تضمینی بر سلامت روان کودک را نیز داشته باشد. آموزه های مربوط به این دورهها تمرکز زیادی بر انطباق روش آموزشی با میزان هوش کودک و کودکان استثنایی دارد. در این اساسنامه دوره کودکی شامل کودکان گروه سني بدو تولد تا شش سال تمام است كه به دو دوره سه ساله (دوره اول كودكي و دوره دوم كودكي) تقسيم مي شود. مهدهای کودک، کودکستانها، مراکز پیش دبستانی و سایر مراکز نگهداری و آموزش کودکان و یا هر عنوان دیگری که مسئولیت مراقبت، رشد، پرورش و آموزش و تربيت کودکان تا پیش از دبستان را عهدهدار هستند، در شمول این اساسنامه قرار می­گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید